ارزهای دیجیتال جایگزین دلار در معامله نفت

ارزهای دیجیتال جایگزین دلار در معامله نفت

فهرست محتوا

آیا ارزهای دیجیتال در معامله ی نفت جایگزین دلار خواهند شد؟

در این مقاله جزئیات خبر را بخوانید.


یک تحلیلگر نفت می گوید پذیرش تدریجی ارزهای دیجیتال ممکن است کشورهای تولید کننده ی نفت را به استفاده از ارزهای دیجیتال بجای دلار آمریکا ترغیب کند . هر سه کشور تولید کننده ی نفت روسیه ، ایران و ونزوئلا وابسته به دلار هستند زیرا بازار جهانی نفت خام تحت تاثیر دلار آمریکا می باشد . مسکو ، تهران و کاراکاس با تحریم های آمریکا مواجه هستند این کشورهای تحریم شده نیز برای فروش کالاهای خود به دلار آمریکا وابسته اند .

 یک ارز غیرمتمرکز ممکن است ابزاری مناسب برای کشورهای تولیدکننده ی نفت باشد تا به دلار پشت کنند این ارز غیرمتمرکز اجازه می دهد معاملات با کمک فناوری بلاک چین به صورت ناشناس صورت گیرند که این کار به منظور تسهیل معاملات نفتی انجام می پذیرد . بنابراین پیدایش ارزهای دیجیتال ابزار مناسبی برای کشورهای تولید کننده ای است که قصد کنار گذاشتن دلار به عنوان ارزی برای پرداخت نفت هستند .

چندین تولید کننده ی نفت قبلا برنامه هایی به منظور کاهش استفاده ی دلار در معاملات نفتی داشته اند هفته ی گذشته ونزوئلا اعلام کرد ارز دیجیتال خود به نام پترو را عرضه خواهد کرد . روسیه ، چین و ایران در حال حاضر توافقنامه مبادلات ارزی به منظور حذف دلار آمریکا از معاملات دنبال می کنند . یکی از بزرگترین واردکنندگان نفت خام جهان ، چین از عرضه ی ارز دیجیتال خود به نام پترو یوان به عنوان جایگزینی برای دلار آمریکا در معاملات نفتی خبر داده است . ارزهای دیجیتال مزیت هایی برای کشورهایی که با تحریم های بین المللی مواجه هستند به همراه دارد .

 آن ها ناشناس و غیرمتمرکز هستند و این امر باعث می شود تا تاثیر تحریم های اقتصادی آمریکا بر کشورهایی چون روسیه ، ایران و ونزوئلا را محدود می کند . مزیت دیگری که ارزهای دیجیتال به همراه دارند ارائه ی ارزی مشترک برای کشورهاییست که به دنبال جلوگیری از استفاده ی دلار هستند هم چنین این ارزهای دیجیتال جهانی و قابل انعطاف نیز هستند . غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال آن هارا در تمام جهان قابل دسترس می سازد .

 علاوه بر نقاط مثبتی که ارزهای دیجیتال به همراه دارند نقاط منفی نیز دارند جایگزینی ارزهای دیجیتال با دلار برای معاملات روزانه آسان نیست ، هم چنین یکی از مهم ترین مشکلاتی که می توان به ارزهای دیجیتال نسبت داد نوسانات ارزش این ارزهای دیجیتال است که ممکن است طی مدت زمان انتقال ارزهای دیجیتال ارزش آن ها در هنگام انتقال تغییر کند.

خبر مرتبط: بانکداری ایران از ارزهای دیجیتال استفاده می کند