دولت ایران استخراج ارز دیجیتال را قانونی می کند

دولت ایران استخراج ارز دیجیتال را قانونی می کند

فهرست محتوا

دولت ایران خرید و فروش ارزهای دیجیتال را قانونی کرد.


تحریم های شدید آمریکا علیه بانک های ایران موجب روی آوردن ایرانی ها به استخراج ارزهای دیجیتال به منظور انجام معاملات شد. بعد از ممنوعیت خرید و فروش ارزهای دیجیتال توسط بانک مرکزی ایران و مسدود شدن سایت های خرید و فروش ارز دیجیتال، از آنجا که ارزهای دیجیتال به راحتی از طریق اینترنت و به صورت ناشناس قابل انتقال هستند، علت ممنوعیت اینگونه بیان شد که ارزهای دیجیتال قابلیت تبدیل به ابزاری برای پولشویی و تامین مالی تروریسم و جابجایی منابع پولی مجرمان را دارند علاوه بر این استفاده ی بیش از اندازه ی مردم از ارز های دیجیتال می تواند کاهش ارزش پول ملی را به دنبال داشته باشد. بنابراین به منظور جلوگیری خروج ارز از کشور ، ایران به جمع کشورهایی پیوست که خرید و فروش ارزهای دیجیتال در آن ممنوع بود.

به دنبال این تصمیم نه تنها بیت کوین بلکه تمامی ارزهای دیجیتال در کشور ممنوع شدند و بانک مرکزی ایران کلیه ی موسسات مالی را از معامله ی ارزهای دیجیتال منع کرد . اما با وجود تمام این مسائل اندکی بعد دبیر شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد دولت رئیس جمهور حسن روحانی استخراج ارزهای دیجیتال را به عنوان صنعتی که باید در ایران توسعه یابد پذیرفته است هم چنین ابوالحسن فیروزآبادی اعلام کرد HCCقصد دارد بستری قانونی برای استخراج ارزهای دیجیتال ایجاد کند این مقام مسئول از ماینینگ به عنوان یکی از مهم ترین بخش های ارز دیجیتال یاد کرد .اکنون پس از ماه ها گمانه زنی در مورد سرنوشت و تجارت ارزهای دیجیتال در ایران ، دولت استخراج ارز دیجیتال را قانونی می کند.

دولت در اواخر روز یکشنبه اعلام کرد که استخراج ارزهای دیجیتال را به عنوان یک فعالیت صنعتی ، قانونی می داند . وب سایت دولت dolat.ir گزارش داد ، در نشستی به سرپرستی رئیس جمهور حسن روحانی ، وزرا به طرح پیشنهادی که استخراج ارز دیجیتال را قانونی می کند ، رای موافق دادند . با این حال ماینرهای ارز دیجیتال باید مجوزهای خاصی را از وزارت صنعت ، معدن و تجارت دریافت کنند.

 از آن جا که دولت خطرات ناشی از چنین تجارت دیجیتالی را قبول نمی کند تصمیمش در رابطه با قوانین تجارت ارزهای دیجیتال هنوز روشن نیست . این وب سایت هم چنین اعلام کرد ، معامله گران باید مسئولیت استفاده از ارزهای دیجیتال را بپذیرند و خطرات احتمالی توسط دولت یا بانک ها پشتیبانی یا جبران نخواهد شد .

 خبر مرتبط: بانکداری ایران از ارزهای دیجیتال استفاده می کند